A European Cooperation of Science and Technology IS1405 Szülészeti Erőszak Munkacsoportjának állásfoglalása

A COST - European Cooperation of Science and Technology (Európai együttműködés a tudományos és műszaki kutatások területén) IS1405 Szülészeti Erőszak Munkacsoportja az alábbi állásfoglalással támogatja a MÁSÁLLAPOTOT A SZÜLÉSZETBEN! mozgalmat:

"Lássunk a szülészeti erőszak mögé!

A szülő nőkkel szembeni méltatlan bánásmód egyre gyakrabban jelenik meg a kutatásokban és a döntéshozatalban az elmúlt évtizedekben. Az Egészségügyi Világszervezet 1985 óta folyamatosan felhívja a figyelmet a szülés túlzott medikalizációjának veszélyeire. A szervezet ekkor adta ki ajánlását a normál szülés kísérésére vonatkozóan, arra ösztönözve a hivatalokat és egészségügyi dolgozókat, hogy vizsgálják felül a protokollokat és folyamatosan kísérjék figyelemmel és értékeljék a szülészeti ellátás gyakorlatát. Ezen felül kiálltak amellett, hogy az egészségügyi döntések során tartsák tiszteletben a nők önrendelkezését és szempontjait, hangsúlyozva ezzel, hogy a tájékozott döntés a nők alapvető joga.

A méltatlan bánásmódról és szülészeti erőszakról szóló vita azonban jelenlegi formájában jellemzően az egészségügyi szakemberek és a nők közötti interakcióra szorítkozik, miközben nem fordít elegendő figyelmet a probléma rendszerszintű vonatkozásaira.

A szülészeti erőszak olyan teljes körű vizsgálatára van szükség, amely kulturális és társadalmi szempontokat is figyelembe vesz. Olyan párbeszédre, amely a strukturális erőszak fogalmára épít, ahelyett, hogy kizárólag áldozatokról (nők) és elkövetőkről (egészségügyi dolgozók) szól. Figyelembe kell vennünk a nők és férfiak közötti szocializációs folyamatokat, az erőviszonyokat, az egészségügyi képzésben és gyakorlatban rejtve megjelenő tananyagot, amelyben normaként jelenik meg a fegyelmezés és büntetés, illetve az ellátás érzelmi dimenziójának elhanyagolása. Teljes mértékben el kell ismernünk, hogy a nők képesek mérlegelni a lehetőségeiket és képesek szabadon megfelelő döntést hozni a szülészeti ellátásról. Ugyanígy figyelembe kell vennünk az elégtelen munkakörülményeket, amely sok egészségügyi dolgozót érint.

Azok a szakemberek, akik ki vannak téve a szülészeti erőszaknak, maguk is másodlagos traumától szenvedhetnek, illetve érzelmi tartalékaik kimerülhetnek, az erőszakot elszenvedő páciensekhez hasonlóan.

Meg kell határozni azokat a szervezeti, jogi, gazdasági vagy politikai akadályokat, amelyek visszatarthatják a nőket és az egészségügyi szakembereket attól, hogy a szülészeti erőszakról jelentést tegyenek. A szülészeti ellátásra vonatkozó döntéshozatal minden mozzanatába be kell vonni női csoportokat és civil mozgalmakat, az ellátás tervezésétől kezdve, a megvalósításon át, az értékelésig.

Annak érdekében, hogy a nőket és családokat valóban be tudjuk vonni a döntéshozatalba, mélyebben meg kell értenünk, hogy mit jelent számukra a szülészeti erőszak, hogyan élik meg. Mivel mindez a nők tapasztalatát tükrözi, elengedhetetlen hogy foglalkozzunk vele.

Támogatjuk a szülő nőket!”

Jette Aaroe Clausen
Dr. Mario Santos
Michelle Sadler

Forrás