Csecsemőtáplálási irányelvek és ellenőrző rendszerek: Kvalitatív vizsgálat európai országokban

Gray H, Zakarija-Grković I, Cattaneo A, Vassallo C, Borg Buontempo M, Harutyunyan S, Bettinelli ME, Rosin S. Infant feeding policies and monitoring systems: A qualitative study of European Countries. Matern Child Nutr. 2022 Oct;18(4):e13425.

Absztrakt

A csecsemő- és kisgyermektáplálásra vonatkozó globális stratégia végrehajtása országonként igen eltérő. A politikai döntéshozók számára hasznos lehet, ha megismerhetik azokat a tényezőket, amelyek akadályozzák, illetve elősegítik a bevezetést. Célunk az volt, hogy feltárjuk a nemzeti csecsemő- és kisgyermektáplálási irányelvek és monitoringrendszerek kialakításának és végrehajtásának folyamatát Európában.

Egy olyan kvalitatív vizsgálati modellt állítottunk össze, amelynek során hat európai ország (Horvátország, Németország, Litvánia, Litvánia, Spanyolország, Törökország, Ukrajna és Németország) által adott nyílt szöveges válaszok összehasonlító tematikus elemzését végeztük el. Az országok kiválasztása a World Breastfeeding Trends Initiative (Kezdeményezés a globális szoptatási trendekre vonatkozóan) pontozási rendszerében elért, a nemzeti szakpolitikákra és monitoringrendszerekre vonatkozó pontszámok alapján történt. A 33 tételből álló online kérdőívet az országok képviselői kapták meg, és az egyes országok csapata töltötte ki.

A legfontosabb elősegítő tényezők és erősségek közé tartozott a csecsemő- és kisgyermek táplálás iránti erős és folyamatos kormányzati elkötelezettség, a működő nemzeti szoptatási hatóság, az országban működő, aktív ellenőrzési és értékelési rendszer, „Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingje nemzetközi kódexének” a nemzeti jogszabályokba történő bevezetése, a képzett szoptatást támogató szakemberek bevonása, a bababarát kórház kezdeményezés végrehajtása, valamint az optimális csecsemő- és kisgyermektáplálást támogató pozitív kulturális normák és hagyományok.

Néhány országban az UNICEF kulcsszerepet játszott a finanszírozásban, valamint a szakpolitikák és a felügyeleti rendszerek kialakításában.

A gyenge kormányzati vezetés, az ipar erős befolyása, a nemzetközi kódexre vonatkozó megfelelő nemzeti jogszabályok hiánya és a szoptatást leértékelő kulturális normák különösen akadályozó tényezőként jelentkeztek. A kormány elkötelezettsége, a finanszírozás biztosítása és az optimális csecsemő- és kisgyermektáplálás védelme alapvető fontosságú az erős nemzeti irányelvek és monitoringrendszerek megvalósítása szempontjából.

Legfontosabb üzenetek

  • A kormány elkötelezettsége elengedhetetlen volt az erős szakpolitikák és programok, a megfelelő finanszírozás és a szoptatás védelmét szolgáló jogszabályok végrehajtásához.
  • Egyes országokban kulturális normák és hagyományok álltak a szoptatás elsődlegességének középpontba állítása mögött, míg más országokban a súlyosan kedvezőtlen helyzet miatt az UNICEF szerepe megnövekedett abban, hogy keretet és finanszírozást biztosítson az erős irányelvek és programok kialakításához.
  • A tápszeripar befolyása alááshatja a kormányzati prioritásokat, az egészségügyi szakemberek képzését és a közvéleményt.
  • Ez a tanulmány tanulságokkal szolgál a politikai döntéshozók számára, akik védeni, előmozdítani és támogatni kívánják az optimális csecsemő- és kisgyermektáplálást.

A cikk teljes szövege szabadon letölthető a Maternal & Child Nutrition folyóirat oldaláról: Infant feeding policies and monitoring systems: A qualitative study of European Countries