Felháborodást váltott ki a Danone és a Tesco szülőknek szánt “segítő” programja

A British Medical Journal-ban megjelent cikk szerint komoly felháborodást váltott ki a Danone és a Tesco új kezdeményezése, amelyben szülésznők adtak csecsemőtáplálási tanácsot az áruházakban. Bár a program célja - a cégek kommunikációja szerint - a szülők támogatása volt, sokan aggályosnak találták a megvalósítás módját.

Miről szólt a program?

A Tesco Extra boltjaiban indult kísérleti projekt keretében szülésznők segítették a szülőket a csecsemőtáplálással kapcsolatos kérdésekben. Azonban kiderült, hogy ezeket a szakembereket a Danone képezte ki, és eredetileg a cég logójával ellátott egyenruhában kellett volna dolgozniuk. Az egyik szülésznő etikai okokra hivatkozva kilépett a programból, mivel úgy érezte, hogy a kezdeményezés sérti a WHO anyatejhelyettesítők reklámozásával kapcsolatos irányelveit.

Miért aggályos a kezdeményezés?

A szakértők szerint a Danone lépése a 70-es évek botrányát idézi, amikor a tápszercégek munkatársai ápolónőnek öltözve népszerűsítették termékeiket. Ez a gyakorlat vezetett a WHO Kódex megfogalmazásához, amely - többek között - tiltja a közvetlen kapcsolatot a tápszercégek dolgozói és a kismamák között. Az Egyesült Királyságban azonban ezeknek az irányelveknek nem minden pontja kötelező érvényű.

Mit mondanak az ellenzők?

A Danone szerint programjuk megfelel a brit szabályoknak, és céljuk csupán a szülők tájékoztatása volt. A kritikusok azonban úgy vélik, hogy az ilyen kezdeményezések valójában a cég termékeinek népszerűsítését szolgálják, miközben aláássák a szülők önbizalmát a szoptatás terén.
Vicky Sibson a First Steps Nutrition Trust nevű szervezet elnöke elmondta, hogy a kutatások szerint az effajta indirekt marketing nagyon is jól működik. „A logó megjelenése a háttérben és a képzett egészségügyi szakemberrel való kapcsolat azt sugallja, hogy ez egy olyan márka, amelyben meg lehet bízni.” Ez pedig hozzájárul ahhoz, hogy a családok készek magasabb árat fizetni a pénztárnál - tette hozzá. „A Danone Aptamil márkája a legdrágább termék a piacon. Nem tisztességes a szülőkkel szemben, különösen a megélhetési válság közepette, hogy ezeket a közvetett taktikákat kihasználva azt sugallják nekik, hogy ha a legjobbat akarják a gyermeküknek, akkor megveszik az Aptamilt.”

Mit jelent ez a családoknak?

A szülők sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy a tanácsadások során adott információk mennyire elfogulatlanok. Az ilyen helyzetekben jogos elvárás lenne, hogy valóban pártatlan és segítő szándékú tanácsokat kapjanak, nem pedig rejtett reklámokat.

Hogyan tovább?

Ez az ügy ismét rávilágít arra, hogy mennyire fontos a tápszeripar és az egészségügyi szektor szétválasztása. A szülők bizalma csak úgy őrizhető meg, ha az információszolgáltatás átlátható és független marad. Az ilyen helyzetek megelőzéséhez szükség van a szabályozások szigorítására és a szülők érdekeinek következetes képviseletére.

Juhászné dr. Kun Judit

Forrás: Danone’s use of midwives to give branded infant feeding advice in supermarket sparks anger

Kép: mesterséges intelligenciával generálva