Ugrás a tartalomra
Címlap
SzoptatásInfó
Szoptatásról, csecsemő- és kisgyermek táplálásról szülőknek és szakembereknek

Fő navigáció

  • Témák
  • Segítség a szoptatáshoz
  • Csecsemőtáplálási adatok
  • ABM protokollok
  • Bababarát kezdeményezés
  • Nemzetközi Kódex
  • Magyar szakirodalom
  • Hasznos dokumentumok

Morzsa

  1. Címlap

Hason vagy háton?

Ha 25-30 évvel ezelőtt teszed fel ezt a kérdést, és arra vagy kíváncsi, hogyan is célszerű fektetni a kisbabát, ha leteszed, az esetek többségében azt a választ kaptad volna, hogy természetesen HASRA! Arra hivatkoztak volna, hogy így nyugodtabban, mélyebben alszik, amíg ébren van, sokat erősödik, mert többször kinyomja magát, emelgeti a fejét és csípőízülete is optimális terpesztartásban van, és minden bizonnyal azt is hozzátették volna, hogy így kifolyik a szájából a tej, ha bukik vagy hány, nem fog megfulladni. A mai nagyszülők generációja még minden tanácsadó könyvben a hasonfekvés előnyeiről olvashatott.

Fordulat az ajánlásokban: ne fektesd hasra!

Legalábbis alváshoz semmiképpen sem! – ezt a figyelmeztetést húsz évvel ezelőtt kezdték hangoztatni, amikor a fejlett országokban a hirtelen bölcsőhalál (SIDS, a halál oka ismeretlen) a vezető halálokok közé került, és egyre több elemzés, kutatás foglalkozott azzal a nagyon is lényeges kérdéssel, hogy miként előzhetnénk meg ezeket a tragikus, látszólag ok nélkül bekövetkező haláleseteket. Az áldozatok legszembetűnőbb közös tulajdonsága az volt, hogy hason fekve találtak rájuk. Ezen alapult az ajánlások gyökeres változása: minden lehetséges fórumon igyekeztek felhívni a szülők figyelmét arra, hogy kisbabájukat csakis hanyattfekvő pozícióban altassák. A kampány látszólag eredményesnek is bizonyult: a legtöbb országban, ahol terjedni kezdett a hanyatt fekve altatás, csökkent a SIDS halálesetek aránya. Voltak azonban olyan országok is, ahol a csökkenés kisebb mértékű volt, illetve inkább arányeltolódás következett be a halálokok között. Ez azt jelentette, hogy a SIDS halálesetek számának csökkenése ugyanakkor magával vonta az egyéb váratlan csecsemőkori halálokok (például fulladás, beszorulás, agyonnyomás) arányának növekedését.

A cikk folytatása a HelloBaby oldalán olvasható.

Alvás, éjszakai szoptatás
Babás hétköznapok

Fő navigáció

  • Témák
  • Segítség a szoptatáshoz
  • Csecsemőtáplálási adatok
  • ABM protokollok
  • Bababarát kezdeményezés
  • Nemzetközi Kódex
  • Magyar szakirodalom
  • Hasznos dokumentumok

Kiemelt dokumentumok

  • A szoptatás védelme, támogatása és elősegítése Európában: Indítvány
  • Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingjének nemzetközi kódexe
  • Fejezetek a laktációs szaktanácsadó képzés törzsanyagához

Kiemelt weboldalak

  • LLL Magyarország
  • Szoptatásért Magyar Egyesület
  • EMMA Egyesület
  • WHO Health topics: breastfeeding
  • UNICEF-UK Babyfriendly
  • Baby-Friendly USA
  • Becoming Breastfeeding Friendly
  • IBFAN
  • First Steps Nutrition Trust
  • További ajánlott weboldalak

Szoptatás és gyógyszerszedés

  • LactMed - kereshető adatbázis
  • E-lactancia - kereshető adatbázis
  • Drugs.com - Medicine use while Breastfeeding - kereshető
  • NHS Specialist Pharmacy Service - kereshető
  • Vaccination Safety for Breastfeeding Mothers
  • Safe Medications during Breastfeeding
  • Breastfeeding Network (UK) - Drugs Factsheets
  • Can I breastfeed if... Kellymom
  • InfantRisk Center

További hasznos források

  • Babát váróknak
  • Az LLL ismeretterjesztő videói
  • A Melletted a Helyem Egyesület videói a koraszülöttek ellátásáról
  • A NEAK tájékoztatója az anyatej és tápszer ellátásról
  • Ajánlott könyvek

Breastfeeding Medicine Blog

  • The COVID Mothers Study: How ABM’s Worldwide Network of Physicians Collaborated on Urgent Research
  • ABM Candid Conversations: A Virtual Interview with Protocol Authors Helen Johnson, MD and Katrina Mitchell, MD IBCLC
  • New Protocol on Breast Cancer and Breastfeeding
Több

International Breastfeeding Journal

  • Maternity leave and breastfeeding during COVID: a cross-sectional study
  • Efficacy of nurse-led breastfeeding supportive care (B-SUCA) on breastfeeding outcomes among mother-newborn dyads in a tertiary referral hospital of India: a randomized controlled trial
  • Human milk donation in Australia: a qualitative study of donors and potential donors
Több

Lactation Matters

  • ILCA Seeking Lead Nurse Planner
  • Global Health Leaders Call for End to Formula Company Sponsorship
  • Challenges and Opportunities in the Global Lactation Consultant Profession: A Summary and Invitation for Discussion
Több

© Juhászné dr. Kun Judit, 2026 | Impresszum

A gépházban: Drupal