Éjszakai szoptatás közben gyakori az akaratlan elalvás
A gyermek születése utáni időszak rendkívül fárasztó a szülők számára, hiszen a csecsemőt nemcsak nappal, hanem éjszaka is gondozni kell.
A kisbabák számára az első hónapokban az éjszakai szoptatások (vagy etetések) létfontosságúak, hiszen ilyenkor is szükségük van megfelelő táplálékra és közelségre. Ugyanakkor sok édesanya tapasztalja, hogy az éjszakai szoptatás vagy etetés közben önkéntelenül elalszik – ami gyakori és természetes jelenség, de komoly kockázatokkal is járhat.
Egy új amerikai kutatásban 1259 anya válaszait elemezték, hogy jobban megértsék a szoptatás közbeni éjszakai elalvás jelenségét, illetve annak következményeit. A tanulmány azt vizsgálta, hogy milyen gyakori az elalvás, tervezetten történik-e, illetve milyen körülmények növelhetik vagy csökkenthetik az elalvás esélyét.
Az elalvás gyakori, de nem mindig tervezett
A kutatásban részt vevő anyák 28%-a jelezte, hogy az elmúlt két hétben legalább egyszer elaludt, miközben kisbabáját szoptatta/etette. Az esetek 83%-ában az elalvás nem volt tervezett, azaz az anyák úgy indultak neki a szoptatásnak, hogy ébren akartak maradni, de végül mégis elszenderültek. Az éjszakai etetés közbeni elalvás ritkábban fordult elő a kisbabájukat mesterségesen vagy vegyesen tápláló anyák körében, mint a kizárólag szoptatóknál. Ennek magyarázata lehet, hogy a szoptatás közben felszabaduló hormonok nyugtató, ellazító hatással vannak az anyára.
Mikor kockázatos a szoptatás közbeni elalvás?
Sok anya azért választja az éjszakai szoptatás helyszínéül a széket, szoptatós fotelt vagy kanapét, mert úgy érzi, így jobban ébren tud maradni. A kutatás eredményei szerint széken ülve csakugyan ritkábban aludtak el az anyák, mint ágyban fekve. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy, ha az édesanya mégis elalszik egy ilyen helyzetben, az komoly veszélyeket rejthet a baba számára. A kanapén vagy fotelben elalvás az egyik legnagyobb kockázatot jelenti a hirtelen csecsemőhalál szempontjából. A szakértők szerint a kanapén történő elalvás 49-67-szer nagyobb eséllyel okozhat váratlan halált a kisbabáknál, mint az ágyban történő szoptatás közbeni elalvás. Ennek ismeretében különösen aggasztó, hogy az éjszakai szoptatás/etetés közben elalvók csaknem negyede széken ülve, 14%-a pedig kanapén merült álomba a kisbabájával. Korábbi kutatások ennél is nagyobb arányú akaratlan elalvásról számoltak be az éjszakai szoptatások/etetések során, és az etetés helyszíne az esetek még nagyobb részében volt szék, kanapé vagy fotel.
Mit tanácsolnak a szakértők?
Figyelembe véve, hogy egy fiatal csecsemő gondozása mennyire kimerítő a szülőknek, észszerű számítani arra, hogy az éjszakai szoptatások/etetések közbeni akaratlan elalvás be fog következni. Ezért elengedhetetlen, hogy az egészségügyi szakemberek már a várandósság idején felhívják a szülők figyelmét erre a körülményre és informálják őket azokról a lehetőségekről, amelyekkel biztonságossá tehetik az éjszakai szoptatást, illetve etetést.
Ide tartozik a biztonságos együttalvás feltételeiről szóló tájékoztatás is.
Összességében, bár az éjszakai szoptatás kihívást jelenthet, a megfelelő biztonsági előkészületekkel csökkenthetők a kockázatok, és az édesanyák nyugodtabban élvezhetik az együtt töltött időt.
Juhászné dr. Kun Judit