A szülők és várandós anyák több mint fele ki van téve az agresszív tápszer-marketingnek – WHO, UNICEF

Egy új tanulmány részletezi az 55 milliárd dolláros tápszeripar által alkalmazott hatásvadász gyakorlatokat, amelyek veszélyeztetik a gyermekek táplálását, és sértik a nemzetközi megállapodásokat.

Sajtóközlemény, 2022. február 22.

A WHO/UNICEF új tanulmányának keretében megkérdezett szülők és várandós nők több mint fele (51%) számolt be arról, hogy a tápszercégek célzott promóciós tevékenysége elérte őt; ezek legtöbbször sértik a csecsemőtáplálásra vonatkozó, nemzetközi szabályokat.

A "Hogyan befolyásolja a tápszermarketing a csecsemőtáplálással kapcsolatos döntéseinket" című elemzés szülőkkel, kismamákkal és egészségügyi dolgozókkal nyolc országban felvett interjúk alapján készült. A tanulmány feltárja, hogy a tápszeripar – amelynek értéke ma már 55 milliárd USD – milyen szisztematikus és etikátlan marketingstratégiákat alkalmaz a szülők csecsemőtáplálási döntéseinek befolyásolására.

A beszámoló megállapítja, hogy az iparág marketingtechnikái közé tartozik a szabályozatlan és invazív, célirányos online marketing; a szponzorált tanácsadói hálózatok és segélyvonalak; promóciók és ingyenes ajándékok; valamint az egészségügyi dolgozók képzésének és ajánlásainak befolyásolására irányuló gyakorlatok. A szülőknek és az egészségügyi dolgozóknak közvetített üzenetek gyakran félrevezetőek, tudományosan megalapozatlanok, és sértik Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingjének nemzetközi kódexét (a továbbiakban: a Kódex), amely az Egészségügyi Világszervezet Közgyűlése által 1981-ben elfogadott, mérföldkőnek számító közegészségügyi megállapodás, amely az anyák védelmét szolgálja a tápszeripar agresszív marketinggyakorlatával szemben.

"Ez a tanulmány egyértelműen rámutat arra, hogy a tápszerek népszerűsítése továbbra is elfogadhatatlanul elterjedt, félrevezető és agresszív" – mondta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. "A gyermekek egészségének védelme érdekében sürgősen el kell fogadni és érvényre kell juttatni a kizsákmányoló marketingre vonatkozó szabályozást."

A vizsgálat során 8500 szülőt és várandós nőt, valamint 300 egészségügyi dolgozót kérdeztek meg Banglades, Kína, Mexikó, Marokkó, Nigéria, Dél-Afrika, az Egyesült Királyság és Vietnám városaiban. A beszámoló szerint az Egyesült Királyságban a megkérdezett nők 84%-a, Vietnámban a megkérdezett nők 92%-a, Kínában pedig a megkérdezett nők 97%-a van kitéve a tápszer reklámoknak, ami növeli annak valószínűségét, hogy a mesterséges táplálást választják.

"A tápszeres táplálással kapcsolatos hamis és félrevezető üzenetek jelentősen akadályozzák a szoptatást, amelyről tudjuk, hogy a legjobb a csecsemők és az anyák számára" – mondta Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója. "Erős irányelvekre, jogszabályokra és a szoptatás támogatás érdekében történő beruházásokra van szükségünk, hogy a nők védve legyenek az etikátlan marketinggyakorlatokkal szemben, és megkaphassák a gyermekeik felneveléséhez szükséges információkat és támogatást."

A felmérésben részt vevő valamennyi országban a nők határozottan kifejezték a kizárólagos szoptatás iránti vágyukat, a skála 49%-tól (Marokkó) 98%-ig (Banglades) terjedt. A tanulmány azonban részletesen bemutatja, hogy a félrevezető marketingüzenetek folyamatos áramlása hogyan erősíti a szoptatással és az anyatejjel kapcsolatos mítoszokat, és hogyan ássa alá a nők meggyőződését abban, hogy képesek sikeresen szoptatni. E mítoszok közé tartozik, hogy a születés utáni első napokban tápszerre van szükség; hogy az anyatej elégtelen a csecsemők megfelelő táplálásához; hogy bizonyos tápszer-összetevők bizonyítottan javítják a gyermek fejlődését vagy immunitását; az a vélekedés, hogy a tápszer hosszabb ideig tartja jóllakottan a csecsemőt, és hogy az anyatej minősége idővel romlik.

A szülést követő első órában történő szoptatás, majd a hat hónapig tartó kizárólagos szoptatás és a két évig vagy még tovább tartó szoptatás hatékony védelmet nyújt a gyermek alultápláltságának minden formája ellen, beleértve a soványságot és az elhízást is. A szoptatás a csecsemők első védőoltásaként is működik, amely számos gyakori gyermekbetegség ellen védi őket. Emellett csökkenti a nők kockázatát a cukorbetegség, elhízás és a rák egyes formáinak kialakulására. Világszerte azonban a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek csak 44%-át szoptatják kizárólagosan. A szoptatási arány világszerte nagyon kis mértékben nőtt az elmúlt két évtizedben, miközben a tápszerek eladása nagyjából ugyanennyi idő alatt több mint kétszeresére emelkedett.

Riasztó, hogy a tanulmány szerint az egészségügyi szakembereket minden országban nagy számban kereste meg a csecsemőtápszer-ipar, hogy reklámajándékok, ingyenes minták, kutatásfinanszírozás, fizetett rendezvények, események és konferenciák, sőt, még az eladásokból származó jutalékok révén is befolyást gyakoroljanak az új anyáknak szóló ajánlásaikra, ami közvetlenül hat a szülők táplálással kapcsolatos döntéseire. A megkérdezett nők több mint egyharmada mondta, hogy egy egészségügyi dolgozó egy bizonyos márkájú tápszert ajánlott nekik.

E kihívásokra válaszul a WHO, az UNICEF és partnerei felszólítják a kormányokat, az egészségügyi dolgozókat és a tápszeripart, hogy vessenek véget a tápszerek kizsákmányoló marketingjének, és teljes mértékben hajtsák végre és tartsák be a Kódex követelményeit. Ez magában foglalja a következőket:

  • A Nemzetközi Kódexszel összhangban álló, a tápszerek reklámozását megakadályozó törvények elfogadása, ellenőrzése és betartatása, beleértve a tápszeripar által alkalmazott tápértékre és egészségre vonatkozó állítások betiltását.
  • A szoptatást támogató intézkedésekbe és programokba való befektetés, beleértve a nemzetközi normáknak megfelelő, fizetett szülési szabadságot, valamint a szoptatás magas színvonalú támogatásának biztosítását.
  • Az ágazat felszólítása, hogy nyilvánosan kötelezze el magát a Kódex és az Egészségügyi Világszervezet Közgyűlésének vonatkozó határozatainak teljes körű betartása mellett.
  • Annak megtiltása, hogy az egészségügyi dolgozók ösztöndíjak, díjak, támogatások, rendezvények vagy események céljára szponzorációt fogadjanak el olyan cégektől, amelyek csecsemők és kisgyermekek számára készült élelmiszereket forgalmaznak.

A kutatásról

Ezt a maga nemében első szisztematikus és régiókon átívelő kutatást a WHO megbízásából Bangladesben, Mexikóban, Marokkóban, Nigériában, Dél-Afrikában, az Egyesült Királyságban és Vietnámban, valamint az UNICEF megbízásából Kínában végezték. A vizsgálatot az M&C Saatchi kutatási részlege tervezte és valósította meg.

Minden egyes országban átfogó elemzést végeztek a tápszer-marketing mértékének és dinamikájának felmérésére, valamint a különböző reklámtípusok, üzenethordozók, tartalmak és terjesztési formák feltérképezésére. A kutatás etikai jóváhagyását az egyes országok illetékes etikai bizottságai végezték. A szülőkkel és egészségügyi dolgozókkal készített interjúk és fókuszcsoportok mellett a kutatás magában foglalta a kínai értékesítési vezetőkkel készített mélyinterjúk egy részét is, amelyek betekintést nyújtottak a tápszergyártó cégek fejlődő taktikájába egy kulcsfontosságú feltörekvő piacon.

A tápszer és a dohány az a két termék, amelyre vonatkozóan léteznek nemzetközi ajánlások a marketing tiltására; a tápszerekre vonatkozóan ez Az anyatejet helyettesítő készítmények marketingjének nemzetközi kódexe.

A WHO sajtóközleményének eredeti szövege

A tanulmány innen letölthető: How the marketing of formula milk influences our decisions on infant feeding

A tanulmányt bemutató esemény felvétele (nagyon érdekes előadásokkal)